AMBER İÇİNDEKİ CANLILAR
AMBER İÇİNDEKİ ON BİNLERCE FOSİL EVRİMİ YALANLIYOR

Temiz, sarı amber içinde büyük bir ağaç biti. Ağaç biti Psocoptera takımından olup muhtemel familyası Caeciliidae’dır.

Bir dişi karınca, Hymenoptera, Formicidae.

İçinde muhtelemen bir tohum barındıran bir Dominik amberi.

En az sekiz dişi işçi karınca (Hymenoptera, Formicidae) bir yaprağın hemen yanında amber içinde hapsolmuş ve bu halleriyle günümüze kadar korunmuş.

Sarı amber içinde bir dizi kanat (muhtemelen termit kanadı), yaban arısı (Hymenoptera) ve bir tatarcık (Diptera) yer alıyor.

Amber içinde kınkanatlı. Takım: Coleoptera, Familya: Chrysomelidae, Alt familya: Eumolpinae.

Staphylinidae, Aleocharinae altfamilyasına ait bir kınkanatlı.

Amber içinde bir çiçek tomurcuğu ve amber içinde nadir rastlanan bir mayıs böceği. Mayıs böceğinin pupa aşamasından yeni çıktığı anlaşılıyor.

Amber içinde rahatlıkla görülebilen birçok organik madde: bitki parçaları, atık maddeler ve bir mantar tatarcığı (Diptera, Nematocera, Mycetophilidae).

Bükülmüş bir yaprak parçası yanında bir tatarcık.

Amber içinde yaprak çok nadir görülür. Bu amber içinde yaprağın tümü yer almaktadır.

Amber içinde mantar tatarcıkları ((Diptera, Nematocera, Mycetophilidae).

Bu resimde bir ekin biti (Takım Coleoptera, Üst Familya Curculionidae, Familya Lechriopidae) ve bir örümcek ağına ait parçacıklar görülüyor. Ayrıca hava kabarcığı olmadığı anlaşılan bir takım kabarcıklar var; bunların küçük boş yumurta keseleri olduğu sanılmaktadır.

Coeleoptera, üst familya Curculionidea, Cossoninae – bir ekin biti.

Bu amber içinde bir yaprak parçası, ve bir hava kabarcığı içinde bir başka hava kabarcığı (muhtemelen 24 milyon yıl öncesinden kalan su) görülüyor.

Amber içinde bir güve (Lepidoptera), tipula sineği, Psychodidae familyasından bir başka tür sinek ve Fulgoroidea üst familyasından bir böcek kurtçuğu. Güve yaklaşık 9 mm, tipula sineğinin gövdesi ise 5 mm boyutunda.

Bir Ichneumonid yaban arısı (Hymenoptera, Ichneumonidae), ve yetişkin bir böcek. Ichneumonid yaban arıları yumurtalarını canlı böceklerin vücutlarına bırakır. Bu yumurtalar, pupa aşamasına geçmeden önce yavaş yavaş böceği yiyerek felç eder. Uygun bir böcek gördüğünde, yaban arısı böceğin vücudunun alt kısmına yumurtlama borusunu sokar. Birçok ichneumonid türünün yumurtlama borusu ucunun farklı dokuları ayırt edebildiği sanılmaktadır; bu sayede yaban arısı yumurtasını böceğin sinir hücrelerine bırakır. Yaban arısının hemen yanında yetişkin bir böcek (Homoptera, üst familya Fulgoroidea), diğer yanında ise dişi bir işçi karınca (Hymenoptera, Formicidae) var.

Amber içinde bir böcek (Coleoptera Platypodidae).

Amber içinde bir tipula sineği (Diptera, Tipulidae). Sineğin iyi durumda olan kanatları milyonlarca yıl geçmesine rağmen çok iyi muhafaza olarak kusursuz yaratılışı gözler önüne sermektedir.

Resmin ortasında büyük bir sivrisinek (Culicidae) yer alıyor. Amber içinde hapsolmuş sivrisineklere nadiren rastlanır. Bunun en önemli nedenlerinden biri ağaç reçinesinin sivrisinekleri çekmemesidir. Bilindiği gibi, sivrisinekler ağaçların kimyasal kokularına değil, memelilerin kokusuna yönelirler. Bu Dominik amberi içinde çok sayıda başka organizma da bulunmaktadır: Kıvrılmış bir yaprak parçası, birkaç tane tatarcık (Diptera, Nematocera), birkaç tane mantar tatarcığı (Mycetophilidae), 2 işçi termit (Isoptera) ve birkaç karınca (Hymenoptera, Formicidae).

Homoptera, Fulgoroidea üst familyasından bir böcek ve başka bir küçük böcek larvası.

Bu resimdeki amberde kanatlı bir erkek karınca (Hymenoptera, Formicidae), bir işçi termit (Isoptera) ve iğnesiz küçük bir yaban arısı bulunuyor.

Çok temiz ve net olduğu için amber içinde birçok organik parça olduğu rahatlıkla görülebiliyor. Bütün bu parçalar arasında bir de dişi işçi karınca (Hymenoptera, Formicidae) var.

Amber içinde 2 yaprak parçası: parçalardan biri yaprakçık, diğeri ise küçük bir taç yaprağı.

Birçok organik parça içeren bu amberin içinde bir kılkuyruk, bir karınca ve Hemiptera takımından bir böcek, ve bir termit bulunuyor