YAŞAYAN FOSİLLER

50 MİLYON YILLIK BALIK FOSİLLERİ

Amerika'nın Wyoming eyaletindeki Green River bölgesinden çıkarılan balık yerken fosilleşmiş 50 milyon yıllık balık fosili.

50 milyon yıllık bu balık fosili Genus Priscacara, Wyoming'deki dünyanın en ünlü fosil oluşumlarının bulunduğu Green River'da bulunmuştur. Bu balıkta olduğu gibi bölgede bulunan fosillerin yumuşak dokularının büyük bir kısmı aynen korunmuştur.

50 milyon yıllık balık fosili

50 milyon yıllık tatlı su levreği  fosilinin bir kısmı çok iyi bir şekilde korunmuştur. Bu türün günümüzde Kuzey yarım küredeki tatlı sularda ve Asya, Avrupa ve Yeni Zelanda'da yaşayan benzer türleri bulunmaktadır. Ve bu türler, 50 milyon yıl önceki türdeşlerinden farksızdırlar.

Phareodus encaustus uzun ve göğsü üzerinde bulunan kanadı ve büyük dişleriyle diğer balıklardan ayrılır. Bu büyük dişler balığın etobur özelliğine bir kanıttır. Bu fosil, büyüklüğü, korunma şekli ve boyutları itibarıyla özel bir yaşayan fosil örneğidir. 50 milyon yıllık bu fosil, günümüzdeki örneklerinden farksızdır.


300 BİN İLA 100 BİN YILLIK AYI FOSİLİ

Günümüzde de yaşayan bu ayı, Rusya'da Ural Dağları'nda bulunmuştur.


146 MİLYON - 65 MİLYON YILLIK
ZAR KANATLI FOSİLLERİ

İlk Neuropteranlar (zar kanatlılar) bundan 300 milyon yıl kadar önce ortaya çıkmıştır. Günümüzde bu cins, sinekleri ve böcekleri de içine alan bir aile olarak oldukça bol miktarda bulunmaktadır. Günümüzde yaşayan 4700 çeşit Neuropteran bulunmaktadır. Ve bu fosil örnekleri, günümüzdeki canlıları ile aynıdır.

Amber içinde korunmuş Ascalaphidae cinsi yusufçuk larvası. (146 milyon- 65 milyon yıllık)

Çok iyi korunmuş 28 mm boyutunda zar kanatlı, Liaoning, Çin. (146 milyon- 65 milyon yıllık)

Çok iyi korunmuş bir tür zar kanatlı, Liaoning, Çin

146 milyon- 65 milyon yıllık


Çin'in Hebei bölgesinden, 100 aileye ait, 500 farklı cinste, yaklaşık 125 milyon yıllık böcek fosilleri çıkarılmıştır. Bu muhteşem çeşitlilik ve ince detayların örneğine, dünyanın başka hiç bir yerinde rastlanmamıştır. Bu resimde görüldüğü gibi kanatlarda çok ince detaylar mevcuttur. Ve burada elde edilen fosiller, böceklerin günümüze kadar hiçbir değişim geçirmediklerini açıkça sergilemektedir.

İtalya'nın Rimimini bölgesinde bulunan bu denizatı fosili, 5-1.8 milyon yıllıktır. Bu türün günümüzde yaşayan örneklerine dünyanın çeşitli yerlerinde sub-tropikal ve tropik sularda rastlanmaktadır.